Menu

Odchodzą świadkowie

W wieku dziewięćdziesięciu dziewięciu lat 13 listopada zmarła Halina Królikiewicz-Kwiatkowska, aktorka i pedagog, w młodości występująca wraz z Karolem Wojtyłą w teatrze w Wadowicach i Krakowie. Dziesięć dni wcześniej zmarł szkolny kolega przyszłego papieża Eugeniusz Mróz.
Sztuka teatralna „Ułani księcia Józefa”; od lewej: Halina Królikiewicz, Karol Wojtyła, Danuta Pukła. Wadowice 1936 rok.
Razem na scenie
Halina Królikiewicz-Kwiatkowska była córką Jana Królikiewicza, dyrektora Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach, do którego uczęszczał Karol Wojtyła. Poznali się z przyszłym papieżem w wadowickim teatrze międzyszkolnym. Wystąpili wspólnie w „Antygonie”, „Balladynie” i „Ślubach panieńskich”. W 1938 r. Halina Królikiewicz (tak jak Karol) rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Również obydwoje występowali w czasie okupacji w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka. Znajomym Wojtyły był także mąż Haliny, literat Tadeusz Kwiatkowski.

Aktorka wspominała, jak wyglądały spektakle Teatru Rapsodycznego w czasie okupacji:
„Nie było teatrów. Czasy były okrutne. Nasi koledzy walczyli z wrogiem karabinem, często płacąc za to najwyższą cenę. Ale myśmy z tej naszej walki z tym wrogiem tą naszą zakazaną przez niego poezją, myśmy byli z tego w jakiś sposób dumni. Nie baliśmy się. Nawet – powiem patetycznie – czuliśmy jakieś skrzydła u ramion, że właśnie działamy w ten sposób w tych strasznych czasach”.

Po wojnie występowała na scenach krakowskich teatrów, a także w kabarecie Jama Michalika. Przez 40 wykładała w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zapraszamy do wysłuchania 2-częściowego wywiadu z Haliną Królikiewicz-Kwiatkowską opublikowanego na naszym portalu jp2online.pl:
Wspomnienia Haliny Królikiewicz-Kwiatkowskiej cz. I
Równolatek papieża
Dziesięć dni wcześniej, 3 listopada, zmarł Eugeniusz Mróz – kolega Karola Wojtyły ze szkoły. Ukończył gimnazjum męskie im. Marcina Wadowity, przez jakiś czas był także sąsiadem rodziny Wojtyłów w kamienicy przy rynku.
Później pracował w zawodzie prawnika i mieszkał w Opolu. Uczestniczył we wszystkich spotkaniach bp. Wojtyły, a później Jana Pawła II z maturzystami swojego rocznika w Rzymie i Castel Gandolfo. Zmarł w wieku 100 lat.

Na portalu znajdą Państwo dwa wywiady z Eugeniuszem Mrozem: